Szlak Książąt MazowieckichSzlak Książąt MazowieckichSzlak Książąt MazowieckichSzlak Książąt Mazowieckich
  • Strona główna
  • Zapraszamy na Szlak
    • Szlak Konrada Mazowieckiego

      Konrad Mazowiecki patronuje północnej odnodze Szlaku, która wiedzie przez Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, a następnie na północ przez Drobin, Sierpc, Szreńsk do Mławy i Gruduska, by tu odbić na południe do Przasnysza, Ciechanowa, Pułtuska, a następnie przez Serock wrócić do Warszawy.
      • Dowiedz się więcej…
    • Szlak Siemowitów

      Siemowit III i jego syn Siemowit IV są patronami odnogi zachodniej, która biegnie przez Błonie, Sochaczew, Sanniki do Płocka, skąd odbija na południe do Gostynina i Łowicza, a potem jeszcze dalej do Rawy Mazowieckiej, skąd wraca na północ przez Radziejowice do Warszawy.
      • Dowiedz się więcej…
    • Szlak Księcia Janusza

      Odnoga południowa Szlaku Książąt Mazowieckich, której patronuje drugi syn Siemowita III – Janusz zwany Starszym prowadzi do Czerska, Warki, Kozienic i Sieciechowa, by tam skręcić na zachód i przez Radom, Iłżę, Szydłowiec zwrócić się z powrotem na północ by przebiec przez Przybyszew, Grójec, Tarczyn i Piaseczno i skończyć swój bieg w Warszawie.
      • Dowiedz się więcej…
    • Szlak Księżnej Anny i ostatnich książąt mazowieckich

      Patronami wschodniej nitki Szlaku są Księżna Anna Radziwiłłówna i ostatni książęta mazowieccy – Janusz III, Stanisław i ich siostra Anna. Prowadzi ona do Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęki, Nowogrodu, Łomży i Wizny, skąd odbija na południe i biegnie przez Suraż, Bielsk Podlaski, Brańsk do Mielnika i Drohiczyna, gdzie zmienia kierunek na zachodni i biegnie przez Sokołów Podlaski, Węgrów i Liw do Warszawy.
      • Dowiedz się więcej…
    • Szlak Ksiąząt Mazowieckich po Warszawie

      Piąta wycieczka na którą zaprasza Szlak Książąt Mazowieckich prowadzi po książęcej Warszawie.
      • Dowiedz się więcej…
  • Turniej miast
  • Wydarzenia
    • Jarmarki historyczna

      W trakcie organizowanych przez nas jarmarków średniowiecznych każdy może przenieść się na jeden dzień w czasy średniowiecza…
      • Dowiedz się więcej…
    • Festyny rycerskie

      Ta zabawa stanie się hitem każdej imprezy plenerowej. Każdy chętny choć przez jeden dzień może poczuć się rycerzem i stanąć w szranki w otwartym turnieju rycerskim.
      • Dowiedz się więcej…
    • Gry rycerskie i questy

      Jak wciągnąć mieszkańców Twojego miasta do emocjonującej rozgrywki? Jak spowodować, by turyści chętnie zwiedzali zabytkowe miejsca i zostali w Twoim mieście dłużej?
      • Dowiedz się więcej…
    • Widowiska taneczno – teatralne

      Nasze widowiska to połączenie średniowiecznego tańca z teatrem. W tej nowatorskiej formie prezentujemy widowiska zainspirowane historią Mazowsza i historią Księstwa Mazowieckiego.
      • Dowiedz się więcej…
  • Atrakcje
  • Blog

Niesamowite emocje podczas ostatniego Turnieju Miast. 
Mamy nową Stolicę Księstwa Mazowieckiego! A nawet dwie…

    Główna Blog Niesamowite emocje podczas ostatniego Turnieju Miast. 
Mamy nową Stolicę Księstwa Mazowieckiego! A nawet dwie…
    NastępnyPoprzedni

    Niesamowite emocje podczas ostatniego Turnieju Miast. 
Mamy nową Stolicę Księstwa Mazowieckiego! A nawet dwie…

    Przez Piotr Marczak | Blog, Turniej miast na szlaku, Wydarzenia | Komentarze są zamknięte | 12 września, 2016 | 0

    Na tę chwilę czekali zawodnicy drużyn biorących udział w Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich i zgromadzeni na dziedzińcu czerskiego zamku widzowie. Po czterech miesiącach zaciętej rywalizacji, obfitującej w dramatyczne zwroty akcji wreszcie nadszedł czas ostatecznej rozgrywki…

    W sobotę 10 września A.D. 2016 już od rana do czerskiego zamku zaczęli zjeżdżać uczestnicy i goście, aby oglądać niezwykłe widowisko – Wielki Finał tegorocznego, czwartego już Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. W dawnej siedzibie jednego z najwybitniejszych władców Mazowsza, księcia Janusz I Starszego miała się rozstrzygnąć, które z miast: Zwoleń czy Warka uzyska tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego, a które z czterech innych walczących w rywalizacji miejscowości: Góry Kalwarii, Ostrowi Mazowieckiej, Sannik czy Przasnysza zdobędzie miejsce trzecie. Zaiste, nie można chyba wyobrazić sobie bardziej odpowiedniego miejsca dla wydarzenia tej rangi.

    W czerskim grodzie przebywał książę Konrad Mazowiecki, książę okrutny, ale i polityk wybitny, który dla osiągnięcia swoich celów gotów był porywać i więzić swych krewniaków. A najważniejszym celem mazowieckiego władcy było zjednoczenie kraju pod swym panowaniem. Choć nie udało mu się tego celu osiągnąć zasługuje on na uznanie w oczach potomnych. Gotycki zamek w Czersku powstał z inicjatywy innego mazowieckiego księcia – Janusza I Starszego, założyciel wielu miast na Mazowszu, który rządzoną przez siebie krainę potężną uczynił i na wdzięczność swych poddanych zasłużył. W tym historycznym miejscu uczestnicy turnieju mieli okazać się godnymi kontynuatorami dziedzictwa kulturowego mazowieckich władców. Wszak turniej miał jednoczyć wszystkie miasta leżące na Szlaku Książąt Mazowieckich i promować ich mazowiecką tożsamość.

    Zawodnicy pomni tego, że tworzą nową historię zamku czerskiego przystąpili do zawodów bardzo skoncentrowani. Koncentracja była potrzebna bowiem uczestnikom przyszło mierzyć się ze smokami. Zielony smok, zwany też wyverną lub żmijem piastowskim jest w herbie Czerska i był przedstawiany na pieczęciach i sztandarach mazowieckich władców. Ów latający gad był symbolem odwagi siły i zręczności, tymi właśnie cechami musieli wykazać się mazowieccy książęta, chcący zjednoczyć swoją podzieloną na dzielnice krainę i marzący o objęciu władzy w całym kraju.
    Faworytami do ostatecznego zwycięstwa byli zawodnicy ze Zwolenia, bowiem to oni prowadzili w ogólnej klasyfikacji ze znaczą przewagą 9 punktów. Jednak tuż za nimi byli zawodnicy z wareckiej Drużyny Trojdena, a i pozostałe zespoły nie zamierzały ustępować pola przeciwnikom. Śmiałkowie musieli pokonać smoczy slalom i zmierzyć się z dziewięcioma smokami.

    W pierwszej konkurencji zawodnicy musieli rozprawić się ze smokiem na kilka sposobów: rażąc go w oko, czyli wbijając gwóźdź w pieniek, ścinając głowę mieczem, czyli strącając kapustę z palika i na końcu przeszywając bestię kopią. Rycerz musiał dokonać tych wszystkich bohaterskich czynów siedząc na rumaku, czyli desce niesionej przez kolegów z drużyny. Zadanie nie było łatwe, bowiem z „konia” łatwo było spaść, a srodzy sędziowie każdy kontakt rycerza z ziemią karali dodatkową rundą całego zespołu wokół ostatniego smoka. Tę konkurencję z wielkim animuszem rozpoczęli zawodnicy z miasta Jana Kochanowskiego, udowadniając, że podobnie jak najsłynniejszy mieszkaniec ich miasta nie tylko w poezji byli biegli, ale że i rycerskie rzemiosło opanowali najlepiej. Zwoleniacy rozprawili się ze smokami w rekordowym czasie 49 sekund! Choć następnym drużynom nie udało się pobić tego rekordy, wszystkie zespoły mężnie walczyły ze smokami. Zdarzały się upadki z „koni”, jak na średniowiecznych turniejach, lecz „rycerze” wykazali się wielką determinacją. Wydawać by się mogło, że po tym zwycięstwie drużyna ze Zwolenia zapewniła sobie triumf w końcowej klasyfikacji. Jednak przeciwnicy pokazali, że nie zamierzają się poddawać…

    Po tak ciężkich zmaganiach rycerskie poczty musiały zregenerować siły, sędziowie więc postanowili dać odpocząć studzonym zawodnikom. Tym razem uczestnicy turnieju musieli rozwiązać quiz dotyczący Turnieju Miast. Zdarzało się, że drużyny wylosowały pytania dotyczące imprez rozgrywanych w ich miastach. Takie szczęście mieli m.in. zawodnicy z Sannik, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie konkursowe pytania. I oni też wygrali tę konkurencję.
    Rywalizacja o tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego wchodziła w decydującą fazę. Wszystko miał się rozstrzygnąć w ostatniej konkurencji. Wiadomo, że rycerz musiał wykazać się nie tylko siłą i męstwem w walce, ale także mocną głową. Podczas biesiad na książęcym dworze wina i miody lały się strumieniami, więc i z tym wyzwaniem musiało radzić sobie rycerstwo. Na Turnieju Miast nie zamierzano nikogo upijać, dlatego też zawodnicy na początek musieli poradzić sobie ze skutkami tzw. taniej okowity. Zamiast bawić się kielichami z trunkami uczestniczący w zabawie członkowie musieli kilkakrotnie kręcić się z głową opartą o palik, a następnie zdjąć ze słupka pierścień i przenieść go na drugi koniec areny turniejowej. Efekt kręcenia się wokół słupka, przypominał w skutkach opicie się okowitą i wielu zawodników miało kłopoty z zachowaniem równowagi i próbując dostać się na drugi kraniec areny turniejowej ledwo omijali stojące na arenie smoki. Gdy już wszyscy zawodnicy z drużyny dotarli na drugi koniec areny i zawiesili na słupku pierścienie musieli wrócić do miejsca startu na… saniach. Dwóch zawodników niczym rącze wierzchowce ciągnęło trzeciego. Najlepszy czas w ostatniej konkurencji osiągnęła drużyna z Warki. I to zwycięstwo w przypadku, gdy zawodnicy ze Zwolenia zajęli dopiero 5 miejsce spowodowała, że to Warka właśnie wygrała ostatnie zawody tegorocznego Turnieju Miast. Na drugim miejscu Wielki Finał skończyli zawodnicy z Przasnysza. Wyjątkowo dobrze poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami zajmując w poszczególnych konkurencjach odpowiednio 2,2 i trzecie miejsce. Przegrali z Warką tylko jednym punktem. Trzecie miejsce zajęły Sanniki. Przed zawodami reprezentanci z Sannik śmiali się, że ich interesują tylko miejsca skrajne (dwa razy zwyciężyli w tegorocznych zawodach i dwa razy zajęli ostatnie miejsce). W Czersku zameldowali się w środku stawki. Zwoleń był dopiero czwarty. Ostrów Mazowiecka piąta, zaś Góra Kalwaria – szósta.

    Zacięta rywalizacja drużyn, godna najsławniejszych turniejów rycerskich sprawiła, że końcowa klasyfikacja wprawiła wszystkich w zdumienie. Zajmując pierwsze miejsce w czerskim turnieju zawodnicy z Warki odrobili stratę, jaką mieli do prowadzącej drużyny ze Zwolenia! Odrobili dokładnie 9 punktów straty i w końcowej klasyfikacji obie drużyny zrównały się punktami. Była to jedna z tych mało prawdopodobnych sytuacji, gdy po czterech miesiącach rywalizacji, 7 rozegranych turniejach dwie drużyny zdobyły dokładnie tyle samo – 93 punkty! Każdy punkt zdobyty podczas tych czterech miesięcy rywalizacji miał znaczenie, każde poświęcenie zostało nagrodzone. W ten sposób zarówno Zwoleń jak goniąca go od kilku poprzednich zawodów Warka podzieliły się pierwszym miejscem w całym Turnieju Miast. W tym roku tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego powędrował do dwóch miast – do Zwolenia i do Warki. Południowe Mazowsze jest w tym roku podwójnym wygranym. Honor północnego Mazowsza obronił Przasnysz. Dzięki walce do końca i twardej rywalizacji w ostatnich tegorocznych zawodach zawodnicy z tego miasta nie tylko odrobili stratę jaką mieli do zajmującej przed ostatnimi zawodami trzecie miejsce Góry Kalwarii, ale przegonili ją o dwa punkty. W ten sposób Przasnysz wskoczył na podium. Czwarte miejsce ex aequo zdobyły Góra Kalwaria i Sanniki, zaś na szóstym miejscu znalazła się Ostrów Mazowiecka, która zbyt późno rozpoczęła finisz zajmując drugie miejsca zarówno w zawodach w Ostrowi jak i w Warce.

    Ostateczna klasyfikacja całego tegorocznego Turnieju Miast wygląda następująco:
    1. Zwoleń – 93 punkty
    Warka – 93 punkty
    3. Przasnysz – 78 punktów
    4. Góra Kalwaria – 76 punktów
    Sanniki – 76 punktów
    6. Ostrów Mazowiecka – 73 punkty
    7. Węgrów – 8 punktów*
    8. Liw – 7 punktów*
    9. Gostynin – 7 punktów*
    *) Zespoły z Węgrowa, Liwu i Gostynina wzięły udział tylko w jednym turnieju

    Fakt, że Zwoleń i Warka zdobyły tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego jest jeszcze jednym, choć niezaplanowanym nawiązaniem do historii. W dziejach Księstwa Mazowieckiego często bywało bowiem tak, żę dwa miasta pełniły w tym samym czasie funkcję książęcej stolicy…

    Ciekawe miejsca, Czersk, Góra Kalwaria, Księstwo i książęta, Liw, miasta, Ostrów Mazowiecka, Przasnysz, Sanniki, Turniej miast na szlaku, Warka, wydarzenia, Zwoleń
    Piotr Marczak

    Piotr Marczak

    Więcej postów dodanych przez Piotr Marczak

    Połączone wpisy

    • Kto wygra cały tegoroczny Turniej Miast okaże się dopiero w najbliższą sobotę!

      Przez Daniel Sukniewicz | Komentarze są zamknięte

      W tegorocznym Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich emocje trwają do samego końca. Co prawda po zawodach rozegranych 4 września w Zwoleniu Zwoleń powiększył przewagę nad Warką do 9 punktów, ale drużyna z miasta KochanowskiegoCzytaj więcej

    • W Zwoleniu zdecydowało jedno jabłko…

      Przez Piotr Marczak | Komentarze są zamknięte

      Dalej! Jazda! Zwoleń najlepszy jest i basta! Takie hasło skandowali zawodnicy i kibice gospodarzy podczas przedostatniego już Turnieju Miast na Szlaku Książąt. Bardzo szybko okazało się, że nie były to czcze przechwałki, choć o końcowymCzytaj więcej

    • Ostrów Mazowiecka i Przasnysz dwiema nowymi stolicami Mazowsza!

      Przez Daniel Sukniewicz | Komentarze są zamknięte

      2 lipca w Sannikach zakończył się tegoroczny Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich i wyłoniona została nowa honorowa stolica Księstwa Mazowieckiego, a w zasadzie dwie honorowe stolice.… Przez najbliższy rok, aż do czasu rozstrzygnięcia kolejnychCzytaj więcej

    • Wielkie emocje w mieście Kochanowskiego

      Przez Daniel Sukniewicz | Komentarze są zamknięte

      W najbliższą niedzielę, 4 września nad zalewem nad rzeką Zwoleńką w Zwoleniu czekają nas prawdziwe emocje… Już tutaj może rozstrzygnąć się który zespół wygra cały Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich, albo… tabela jeszcze bardziejCzytaj więcej

    • Drużyna ze Zwolenia rozpoczęła miażdżący finisz w Turnieju Miast!

      Przez Daniel Sukniewicz | Komentarze są zamknięte

      W Ostrowi Zwoleń zdeklasował konkurentów i na półmetku prowadzi z dużą przewagą nad resztą zespołów. 23 lipca podczas czwartych zawodów Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich drużyna ze Zwolenia dokonała rzeczy niezwykłej – zawodnicy zCzytaj więcej

    NastępnyPoprzedni

    Skontaktuj się z nami:

    Daniel Sukniewicz,
    tel. 502 589 209,
    e-mail: dsukniewicz@szlakksiazat.pl
    Szlak Książąt Mazowieckich

    Instagram

    • W parku przy #muzeumpułaskiego  w #warka zawitała już wiosna #szlakksiążątmazowieckich #mazovia #mazowsze #warka

    Zobacz więcej!

    Zamów mapę Szlaku Książąt Mazowieckic

    Unikalna mapa Szlaku Książąt Mazowieckich już w sprzedaży!


    Pobierz bezpłatnie

    Pobierz bezpłatnie archiwalne numery magazynu turystycznego "Na Szlaku Książąt Mazowieckich"

    Książęta, trucizny, Krzyżacy i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza

    Na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie powstaje unikalna ekspozycja stała poświęcona dziejom księstwa mazowieckiego i książąt mazowieckich! Na 8 kondygnacjach wież zamkowych będzie można stanąć oko w oko z książętami, księżnymi, rycerzami, duchami, Krzyżakami i… smokiem, a także uczestniczyć w dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się niegdyś na Mazowszu. Wystawę będzie można zwiedzać już w tym roku.

    300 lat niezależnego Mazowsza

    Który z książąt chciał zostać królem Polski i w tym celu próbował porwać królową Jadwigę? Komu oplacało się otruć ostatnich książąt mazowieckich? Skąd na sztandarach Księstwa pojawił się smok? Poznaj historię Księstwa Mazowieckiego i jego władców.

    Tagi

    Brunon z Kwerfurtu Błonie Ciechanów Ciekawe historie Ciekawe miejsca Czersk Grobowce w obstawie kamiennej Grudusk Góra Kalwaria Iłża Jarosław Mądry Kazimierz Odnowiciel Kozienice Księstwo i książęta Liw Masław Mazowsze miasta Mieszko II Nowogród Opinogóra Ostrów Mazowiecka Przasnysz Pułtusk Płock Radio Plus Warszawa Rawa Mazowiecka Sanniki Sieciechów Sierpc Sochaczew Sokołów Podlaski Suraż Szydłowiec Tajemnice historii Turniej miast na szlaku Warka Warszawa wydarzenia Węgrów Zakroczym Zjazd w Gnieźnie Zwoleń Łomża Łowicz

    Szlak Książąt Mazowieckich aktywnie współtworzą następujące miejscowości:

    Przy Szlaku Książąt Mazowieckich aktywnie współpracują następujące instytucje:

    Ze Szlakiem Książąt Mazowieckich aktywnie współpracują następujące organizacje:

    Copyright 2016 Szlak Książąt Mazowieckich | All Rights Reserved
    • „Na Szlaku Książąt Mazowieckich” – bezpłatny magazyn turystyczny
    • 300 lat niezależnego Mazowsza
    • Atrakcje
    • Blog
    • Dramatyczny koniec Księstwa Mazowieckiego. Trucizna czy gruźlica?
    • Janusz I Starszy i Siemowit IV – czasy potęgi Księstwa Mazowieckiego
    • Konrad I Mazowiecki Twórca Księstwa Mazowieckiego
    • Konrad II i Bolesław II Szorstka braterska miłość…
    • Następcy Janusza I i Siemowita IV – Książęta umierają młodo…
    • O mnie
    • O Szlaku Książąt Mazowieckich
      • Śladami książąt po Warszawie
      • Szlak Konrada Mazowieckiego
      • Szlak księcia Janusza
      • Szlak księżnej Anny
      • Szlak Siemowitów
    • Ostatni książęta płoccy Rok 1462 – początek inkorporacji ziem Księstwa Mazowieckiego do Polski
    • Siemowit I Książę, który miał pecha do rodziny…
    • Siemowit II, Trojden Czerski i Wacław Płocki. Czasy podziału
    • Siemowit III, Kazimierz I Warszawski i Bolesław III Płocki – ku zjednoczeniu i niezależności
    • Strona główna
    • Turniej miast na Szlaku
    • Wydarzenia
      • Festyny rycerskie
      • Gry przygodowe i questy
      • Jarmarki historyczne
      • Widowiska taneczno-teatralne
    • Zamów mapę Szlaku Książąt Mazowieckich
    Szlak Książąt Mazowieckich